



| Net weight | 3.68 kg |
|---|---|
| Length | 250 mm |
| Width | 115 mm |
| Height | 46 mm |
| Operating pressure, max. | 315 bar |
| Max. flow | 40 l/min |
| Connection diagram | ISO 4401-03-02-0-05 |
|---|---|
| Product family | DREBE |
| ECLASS_13_Classification | 51-45-02-02 |
| Spool symbol | P → A |
| Type of connection | Subplate mounting |
| Size | 6 |
| Type of actuation | Electrical with on-board electronics |
| Number of ports | 3 |
| Number of switching positions | 2 |
| Supply voltage | 24 VDC |
| Electrical connector | Connector, 7-pole (6 + PE) |
| Electrical connection description | Connector, 7-pole (6 + PE) according to EN 175201-804 |
| Connectivity | Analog, command value 4…20 mA |
| Conformity | UKCA,CE |
| Conformity description | UKCA – Electromagnetic compatibility (EMC) SI2016/1091,CE – Electromagnetic compatibility (EMC) directive 2014/30/EU |
| Hydraulic fluid | HL,HLP,HLPD,HVLP,HVLPD,HFC |
| Seals | NBR |