



| Net weight | 740 g |
|---|---|
| Operating pressure, max. | 400 bar |
| Connection diagram | Internal thread G1/4 |
|---|---|
| Product family | HED 8 |
| Type of connection | Pipeline |
| Output signal | Micro switch with normally closed contact/NO contact function |
| Supply voltage | 12...250 V AC/DC |
| Electrical connector | Connector, 4-pole (3 + PE) |
| Electrical connection description | Connector 4-pole (3 + PE) according to EN 175301-803 |
| Conformity | UKCA,RoHS,CE |
| Conformity description | UKCA – RoHS Directive SI2012/3032,UKCA – Low-Voltage Directive SI2016/1091,CE – RoHS Directive 2011/65/EU,CE – Low-Voltage Directive 2014/35/EU |
| Hydraulic fluid | HL,HLP,HLPD,HVLP,HVLPD |
| Seals | NBR |