



| Net weight | 2580 g |
|---|---|
| Length | 205 mm |
| Width | 75 mm |
| Height | 45 mm |
| Operating pressure, max. | 315 bar |
| Max. flow | 40 l/min |
| Connection diagram | ISO 4401-03-02-0-05 |
|---|---|
| Product family | (Z)DRE(E) |
| ECLASS_13_Classification | 51-45-02-02 |
| Spool symbol | P → A |
| Type of connection | Subplate mounting |
| Size | 6 |
| Type of actuation | Electrical with external electronics |
| Number of ports | 3 |
| Number of switching positions | 2 |
| Supply voltage | 24 VDC |
| Electrical connector | Connector, 3-pole (2 + PE) |
| Electrical connection description | Connector, 3-pole (2 + PE) according to EN 175301-803, with mating connector |
| Hydraulic fluid | HL,HLP,HLPD,HVLP,HVLPD,HFC |
| Seals | NBR |