



| Net weight | 2.52 kg |
|---|---|
| Operating pressure, max. | 315 bar |
| Max. flow | 100 l/min |
| Connection diagram | ISO 4401-05-04-0-05 |
|---|---|
| ECLASS_13_Classification | 51-44-02-01 |
| Product family | ZDB10V |
| Spool symbol | B → TB |
| Type of connection | Sandwich plate |
| Size | 10 |
| Type of actuation | with manual actuation |
| Number of ports | 4 |
| Number of switching positions | 2 |
| Electrical connection description | Connector 3-pole (2 + PE) according to EN 175301-803 |
| Hydraulic fluid | HL,HLP,HLPD,HVLP,HVLPD,HETG,HEES,HEPG,HFDU,HFDR |
| Seals | FKM |