



| Net weight | 1.953 kg |
|---|---|
| Operating pressure, max. | 210 bar |
| Max. flow | 14.76 l/min |
| Operating pressure max. special fluids | 210 bar |
| Displacement type | constant |
|---|---|
| Product family | PGF |
| ECLASS_13_Classification | 51-41-04-02 |
| Size | 4.1 |
| Through-drive | with |
| Direction of rotation | clockwise rotation |
| Shaft end | Cylindrical Ø 12 mm with fitting key, ISO 3019-2 |
| Mounting flange | 2-hole mounting flange 82-2 according to ISO 3019-1 |
| Hydraulic fluid | HLP,HLPD,HVLP,HVLPD,HETG,HEES,HEPG,HFDU,HFDR |
| Seals | FKM |